Brexit: Jak starać się o prawo pozostania w UK? Rząd publikuje dokument

Brexit: Jak starać się o prawo pozostania w UK? Rząd publikuje dokument

Osoby z Unii starające się o prawo do pozostania w UK po Brexicie nie muszą się obawiać, że ich podanie zostanie odrzucone ze względu na drobne usterki techniczne. Nowy system aplikowania o „status osoby osiedlonej” dla unijnych imigrantów w UK ma być prosty, tani i szybki. Możliwe będzie składanie wniosków przez internet, a dla osób, które mają już rezydenturę stałą, przewidziana jest uproszczona procedura oraz obniżona opłata za złożenie wniosku – informuje oficjalna publikacja brytyjskiego rządu. Towarzyszy jej dokument techniczny, przedstawiający szczegóły przyszłego procesu, przygotowany dla Komisji Europejskiej w ramach negocjacji nt. Brexitu.

 
 

Today we've announced how EU citizens will be supported through a streamlined and easy-to-use application process https://www.gov.uk/government/news/more-detail-provided-on-new-settled-status-for-eu-citizens 

  

Brytyjczycy zapowiadają, że nowy system aplikowania o „status osoby osiedlonej” (lub „status osiedleńczy”) będzie „zbudowany od zera” i przyjaźniejszy imigrantom niż dotychczas obowiązujące procedury. Celem jest zminimalizowanie liczby dokumentów, które trzeba będzie dostarczyć urzędnikom. Brytyjczycy wykluczają możliwość zbierania odcisków palców unijnych imigrantów i wymagania od nich, by wykupili dodatkowe ubezpieczenie zdrowotne (tzw. „CSI”). Koszt złożenia wniosku ma nie przewyższać ceny wniosku o paszport (£72.50 dla dorosłych i £46 dla dzieci). Ponadto wszystkim przysługiwać będzie prawo do odwołania się od niekorzystnej decyzji urzędnika. Gwarantować te prawa ma wpisanie ich do oficjalnej umowy rozwodowej z Unią, tzw. „Withdrawal Agreement”.

Brytyjski rząd przypomina również, że o status osoby osiedlonej w UK będą mogli starać się imigranci, którzy w ustalonym w przyszłości dniu będą przebywać w UK stale od 5 lat. Dokument nie określa jednak, kiedy ma wypaść ten dzień. Brytyjczycy twierdzą, że będzie to data między uruchomieniem artykułu 50 (29 marca 2017 roku) a datą Brexitu (29 marca 2019 roku). Osoby, które w ustalonym dniu będą przebywać w UK poniżej pięciu lat, będą objęte tzw. „okresem łaski”, który pozwoli im pozostać w UK do czasu, gdy będą mogły starać się o nowy status.

Brytyjczycy zapewniają, że osoby o nowym statusie będą miały w przyszłości dostęp do brytyjskiej służby zdrowia, edukacji, zasiłków i emerytur na „mniej-więcej niezmienionych” zasadach. Nie wspominają jednak o innych prawach, którymi obecnie cieszą się unijni imigranci w UK, np. o prawie do sprowadzania na Wyspy rodziny czy prawie głosu w lokalnych wyborach.

Brytyjczycy zapewniają, że osoby przebywające w kraju legalnie nie będą zmuszone do opuszczenia kraju w dniu Brexitu i przewidują około dwuletni okres na składanie wniosków przez chętnych Europejczyków. W zależności od spisania odpowiedniej umowy między Wielką Brytanią a Unią Europejską, możliwe będzie wcześniejsze dobrowolne aplikowanie o nowy status.

W Wielkiej Brytanii przebywa obecnie około trzech milionów imigrantów z Unii.

dp

Dołącz do dyskusji:

Komentujesz jako