UE ostrzega: Jaja zanieczyszczone środkiem owadobójczym mogą być na półkach sklepów w Wielkiej Brytanii

UE ostrzega: Jaja zanieczyszczone środkiem owadobójczym mogą być na półkach sklepów w Wielkiej Brytanii

Kurze jaja, pochodzące z holenderskich gospodarstw, zostały skażone toksycznym insektycydem szkodliwym dla człowieka.

 

Według Światowej Organizacji Zdrowia, ta toksyczna substancja może uszkodzić wątrobę, gruczoły i nerki, jeśli nastąpi spożycie dużych ilości w krótkim czasie. Problem dotyczy około 700 000 jaj pochodzących z holenderskich gospodarstw.

Brytyjskie sklepy, w tym Asda, Sainsbury i Morrison, w obawie przed skażeniem, wycofały część swoich produktów mających w składzie jaja. Decyzja o wycofaniu produktów nie wynikała z bezpieczeństwa żywnościowego, lecz z tego, że pestycyd nie jest dozwolony do stosowania w przypadku zwierząt dających żywność - wspomniane wyżej jaja czy choćby mleko.

 

Szefowie sieci supermarketów Sainsbury i Tesco uspokajają klientów, że na sklepowych półkach nie ma zanieczyszczonych jaj. Nie znajdziemy ich również w produktach własnych sieci. Sainsbury przyznało, że do wytwarzania produktów wykorzystuje wyłącznie jaja pochodzące z Wielkiej Brytanii.

 

Inspektorzy żywności zachęcają konsumentów do wybierania jaj oznaczonych stemplem z wizerunkiem lwa. Oznacza on, że jaja zostały pozyskane od kur hodowanych na terenie Wielkiej Brytanii.

 

Grażyna P.

Dołącz do dyskusji:

Komentujesz jako