91. urodziny królowej Elżbiety II

91. urodziny królowej Elżbiety II

W minioną sobotę królowa Elżbieta II świętowała swoje 91. urodziny. W uroczystych obchodach uczestniczyły tysiące osób, zarówno Brytyjczyków, jak i turystów. Co prawda, królowa obchodziła swoje urodziny w kwietniu, jednak co roku oficjalne uroczystości odbywają się w czerwcu. Zwyczaj ten wprowadził już w 1748 roku Jerzy II.

Tegoroczne obchody odbywały się w cieniu ostatnich tragedii. Monarchini dla uczczenia pamięci ofiar zamachów terrorystycznych w Londynie i Monachium oraz pożaru w Green Tower zarządziła minutę ciszy. W swym przemówieniu królowa Elżbieta przyznała, iż trudno jest uciec od posępnego nastroju wywołanego ostatnimi wydarzeniami w kraju i w pełni oddać się świętowaniu.

Obchody rozpoczęła tradycyjna parada wojskowa (Trooping the Colour), która przeszła od Pałacu Buckingham do placu Horse Guards Parade oraz z powrotem identyczną trasą. W drodze powrotnej wyruszyła za nimi kolumna z konnych powozów z królową Elżbietą II oraz jej rodziną.

Po dojechaniu do Pałacu Buckingham rodzina królewska pozdrawiała zgromadzone tłumy z balkonu pałacu. Wszystko to było oprawione przelotem samolotów i śmigłowców Królewskich Sił Powietrznych oraz myśliwców Hurricane i Spitfire z okresu Bitwy o Anglię (czas II wojny światowej).

Następnie odrzutowce Hawk "narysowały" na niebie smugi, które swymi kolorami nawiązywały do brytyjskich barw narodowych.

Świętowanie urodzin brytyjskiej monarchini trwa już 65 lat. Tylko raz w ciągu tych kilkudziesięciu lat zostały one odwołane w 1955 roku. Powodem były strajki na kolei.

 

 

Dołącz do dyskusji:

Komentujesz jako