Kim jest typowy zwolennik Brexitu?

Kim jest typowy zwolennik Brexitu?

Ukazał się bardzo ciekawy raport, który dokładnie pokazuje jakie grupy społeczne i wiekowe głosowały za Brexitem podczas czerwcowego referendum.


Raport autorstwa instytutu NatCen obejmuje wyniki rozmów z 37 tys. respondentów i stanowi najbardziej szczegółową pracę dotyczącą czerwcowego referendum. Na potrzeby badania eksperci zidentyfikowali pięć grup wyborczych:


- liberałowie z klasy średniej
- młodzi pracujący głosujący na Laburzystów
- zamożni eurosceptycy
- starsza klasa robotnicza
- ludzie z nastawieniem antyimigracyjnym

Dołącz do naszych grup na FB - klik


Ze wspomnianych grup jedyną, która zdecydowania była za pozostaniem Wielkiej Brytanii w UE okazała się grupa liberałów z klasy średniej. Aż 92 proc. jej przedstawicieli wybrała opcję „remain”. Brexit nie wygrał również w kolejnej grupie - wśród młodych wyborców Laburzystów. Tu odsetek głosujących przeciw Brexitowi wyniósł 61 proc.

W pozostałych trzech grupach Brexit przeważał. Mowa tu rzecz jasna o eurosceptykach, którzy w 75 proc. chcieli Brexitu. Podobnie głosowanie wypadło w grupie starszych osób pracujących, gdzie odsetek ten wyniósł 73 proc. Jednak najwięcej głosów za Brexitem zanotowano w grupie mniej zamożnych osób, które mają nastawienie antyimigracyjne - 95 proc.

Warto podkreślić, że trzy wspomniane grupy stanowią około 51 proc. populacji UK. Inna ciekawa obserwacja mówi o tym, że Brexit był dużo bardziej popularny wśród mieszkańców, którzy w ogóle nie brali udziału głosowaniu wyborczym do parlamentu w 2015 roku.

Jest wiele powodów, które wygenerowały wynik czerwcowego referendum. Jednak śmiało można powiedzieć, że największym sukcesem autorów kampanii Vote Leave było dotarcie i zaktywizowanie szerokiego grona wyborców. Dlatego też za Brexitem zagłosowała duża grupa ludzi, która generalnie nie bierze udziału w innych wyborach i głosowaniach. Tym razem byli aktywni mówi Kirby Swales z NatCen.

MS

Całość tutaj:
http://www.telegraph.co.uk/news/2016/12/07/brexit-middle-class-liberals-social-group-emphatically-back/


Dołącz do dyskusji:

Komentujesz jako