UK: Rozpoczęły się testy czterodniowego tygodnia pracy

UK: Rozpoczęły się testy czterodniowego tygodnia pracy

Dzisiaj wystartowały testy czterodniowego tygodnia pracy w UK. W programie udział bierze kilkadziesiąt firm. Zmiany dotknęły ponad 3 tys. pracowników.

Wielka Brytania wystartowała z dużym pilotażowym projektem czterodniowego tygodnia pracy. Łącznie w testach udział bierze 70 firm z całego UK – zarówno małe przedsiębiorstwa, jak i duże korporacje. Program objął ok. 3,3 tys. pracowników.

Z założeń programu wynika, że pracownicy będą pracować cztery dni w tygodniu, poświęcając obowiązkom 80 proc. dotychczasowego czasu pracy. Bez zmian pozostanie ich wynagrodzenie. Pracownicy będą musieli być jednak tak samo wydajni w krótszym czasie. Obowiązki, które zazwyczaj wykonują w ciągu 5 dni roboczych, będą musieli wykonać w ciągu 4 dni.

Testy potrwają ok. 6 miesięcy. Najprawdopodobniej zakończą się na początku grudnia br. Za pilotaż odpowiada organizacja 4 Day Week Global we współpracy z think tankiem Autonomy, kampanią 4 Day Week UK oraz naukowcami z Cambridge University, Oxford University i Boston College.

Badacze mają sprawdzić, jak zmiana wpłynie na samopoczucie i wydajność pracowników. Uwzględniane będą również inne czynniki, w tym m.in. wpływ na środowisko i kwestie równouprawnienia.

Dołącz do dyskusji:

Komentujesz jako