UK: Jesienią kolejna, czwarta dawka szczepienia przeciwko COVID?

UK: Jesienią kolejna, czwarta dawka szczepienia przeciwko COVID?

Jesienią tego roku miliony dorosłych osób będą mogły przyjąć kolejną, czwartą już dawkę szczepienia przeciwko COVID. Ze zgromadzonych danych wynika, że da ona dużo wyższą skuteczność niż trzy dawki.

Uniwersytet w Southampton przeprowadził badania, z których wynika, że czwarta dawka szczepionki pozwoli znacząco zwiększyć poziom przeciwciał. W analizach udział brało 166 osób, a średnia wieku wyniosła 61 lat. Jako dawkę przypominającą podano pełną dawkę szczepionki Pfizer lub połowę dawki szczepionki Moderna. Została ona podana 7 miesięcy po otrzymaniu trzeciej dawki.

Po dwóch tygodniach przeprowadzono badanie krwi – okazało się, że poziom przeciwciał wzrósł. Odnotowano o 12-16 razy więcej przeciwciał. Wzmocnieniu uległa również inna część układu odpornościowego, czyli tzw. limfocyty T. Jest ona odpowiedzialna m.in. za ochronę przed ciężkim przebiegiem choroby.

Uczestnicy badania nie uskarżali się na poważne skutki uboczne. U niektórych wystąpił ból lub zmęczenie. Specjaliści zwracają uwagę na konieczność przeprowadzenia dalszych badań, aby sprawdzić, jak długo utrzymuje się odpowiedź immunologiczna po kolejnej, czwartej dawce szczepienia. Z danych NHS wynika, że wiosenną dawkę przypominającą w Anglii do tej pory otrzymało ponad 3 miliony pacjentów.

Nie można wykluczyć, że pojawi się kolejny wariant wirusa. Dlatego też, zanim rozpocznie się program szczepień jesienią, konieczne może okazać się odpowiednie zmodyfikowanie szczepionki.

Dołącz do dyskusji:

Komentujesz jako