Rządowy program First Homes – kto może z niego skorzystać?

Rządowy program First Homes – kto może z niego skorzystać?

Rządowy program First Homes uruchomiono w czerwcu 2021 roku. Ma on na celu zwiększyć dostęp do zakupu mieszkań i domów mieszkańcom Wielkiej Brytanii.

Osoby, które spełniają pewne wymagania, mogą kupić nowe domy po cenach niższych nawet o 30 proc. niż cena rynkowa. Rabat jest przechodni, co oznacza, że osoby, które kupią dom i następnie do sprzedają, będą musieli uwzględnić to w oferowanej przez siebie cenie.

Program ustala maksymalną cenę nieruchomości po odliczeniu rządowej zniżki. W Londynie domy nie mogą być droższe niż 420 tys. funtów. Poza stolicą Wielkiej Brytanii cena nie może przekraczać natomiast 250 tys. funtów.

Z programu mogą skorzystać m.in. osoby pracujące w zawodach określanych mianem key workers. Potencjalni nabywcy nieruchomości nie mogą zarabiać więcej niż 80 tys. funtów rocznie (90 tys. funtów rocznie dla nieruchomości w Londynie). Ponadto muszą być w stanie zaciągnąć kredyt hipoteczny, aby pokryć co najmniej 50 proc. ceny zakupu lokalu (z depozytem w wysokości 5 proc.). Wszystkie szczegóły programu można znaleźć na stronie rządowej: www.gov.uk/guidance/first-homes

 

Dołącz do dyskusji:

Komentujesz jako