Covid jako grypa? Jeden z krajów UE chce zmienić swoje podejście do koronawirusa

Covid jako grypa? Jeden z krajów UE chce zmienić swoje podejście do koronawirusa

Pierwszy kraj w UE postanawia zmienić swoje podejście do koronawirusa. Covid ma być traktowany jak grypa. Czy to oznacza szybkie zniesienie wielu restrykcji? O jakim kraju mowa?

To Hiszpania zapowiedziała radykalną zmianę podejścia do pandemii. Dziennik El Pais informuje, że Covid ma być traktowany jak zwykła grypa. To natomiast ma wiązać się ze zmianami dotyczącymi odnotowywania nowych przypadków oraz prowadzenia statystyk. Koniec z raportowaniem każdego nowego przypadku zakażenia. Dane mają opierać się na szacunkach z wybranych placówek medycznych w całym kraju.

Zmiana podejścia ma również skutkować poluzowaniem lub całkowitym zniesieniem niektórych restrykcji. Szczegóły nie zostały jeszcze podane, jednak daje to nadzieję na zmiany w kwestii testów dla podróżnych zagranicznych.

Zmiana podejścia ma mieć związek ze spadkiem zgonów wśród osób, które zaraziły się koronawirusem. Omikron pomimo tego, że szybko się rozprzestrzenia, ma być mniej niebezpieczny niż wcześniejsze warianty. Podczas pierwszej fali epidemii w Hiszpanii śmiertelność osiągnęła aż 13 proc., natomiast obecnie jest to ok. 1 proc.

Hiszpania zachęca, aby pozostałe kraje UE podjęły dyskusję w tej sprawie. Niemniej jednak Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zauważa, że nadal jest zbyt mało informacji o poszczególnych wariantach, aby skutecznie przewidzieć rozwój sytuacji na świecie w najbliższych miesiącach.

Obecnie w Hiszpani co najmniej jedną dawkę szczepienia przyjęło 85 proc. społeczeństwa.

Dołącz do dyskusji:

Komentujesz jako